História kostolov

Kostoly:

Božského Srdca Ježišovho, konsekrovaný 25. septembra 1910.

Sv. Tomáša, apoštola, z 1300 – spojený s novým farským kostolom.

……..

Stručný popis: pôvodne jednoloďový románskogotický kostol s kvadratickým presbytériom a západnou vežou, dnes súčasť novostavby z 20. storočia

História
Kostolík postavili z lomového kameňa okolo roku 1280 ako jednolodie s kvadratickým presbytériom a západnou predstavanou vežou. V tomto období bol taktiež interiér vyzdobený nástennými maľbami. Prvýkrát sa v písomných prameňoch kostolík spomína v roku 1315.
Významná prestavba sa udiala už niekedy po roku 1335, kedy boli zvýšené obvodové múry presbytéria a cca 120 cm a jednoduchšiu krížovú klenbu s polkruhovými oblúkmi nahradila gotická rebrová krížová klenba s lomenými oblúkmi. Prestavba zrejme súvisela s prevzatím kostolíka Jakubovcami, známou richtárskou rodinou z Bratislavy. Pre nich bola do západnej časti lode doplnená murovaná empora. Po stranách víťazného oblúka doplnili murované baldachýny pre bočné oltáre, ktoré boli osvetlené novo prerazenými oknami v južnej i severnej stene lode. Osvetlenie presbytéria bolo zlepšené vytvorením nového okna gotického tvaru v južnej stene. Následne, okolo roku 1340, vyzdobili interiér svätyne novými freskami.
Stavba bola opravovaná v druhej polovici 16. storočia a opätovne aj v roku 1762, po škodách, ktoré vznikli počas protitureckých vojen. Už v roku 1764 však kostolík poškodilo zemetrasenie.
V prvej polovici 19. storočia sa uskutočnila ďalšia obnova, už o pár desaťročí neskôr je však objekt opäť schátraný. V tomto období už prestáva stredoveká stavba kapacitne postačovať potrebám veriacim a tak sa rozhodlo o stavbe nového chrámu. Ten pristavali z južnej strany k starému kostolíku v roku 1910 tak, že zbúrali južnú stenu jeho lode. Vysviacka novostavby v neorománskom slohu sa udiala 25. septembra 1910. Priestor starého kostolíka sa premenil na bočnú kaplnku, jeho presbytérium na sakristiu. Nové okno s lomeným oblúkom vyrazené vo východnej stene presbytéria zničilo hornú časť románskeho okna a navyše aj podstatnú časť gotických fresiek.
V roku 2006 sa uskutočnil v kostolíku podrobný výskum predchádzajúci obnove, ktorý pomohol ozrejmiť viaceré nejasnosti jeho stavebného vývoja. V posledných rokoch bola vynovená fasáda stredovekého kostolíka, čím bol vizuálne odlíšený od novodobej prístavby, a v roku 2011 sa začalo s reštaurovaním nástenných malieb v interiéri.

Zaujímavosti
– Kostolík predstavuje zaujímavé spojenie stredovekej a novodobej architektúry a súčasne neprehliadnuteľnú dominantu obce.
– Kvadratická svätyňa je v regióne Žitného ostrova pomerne vzácna, nájdeme ju ešte v Hubiciach.
– Podľa niektorých starších autorov na mieste románskogotickej stavby stál kostol už v 11. storočí. Podľa iných zasa presbytérium pochádza z 13. storočia a až dodatočne, na prelome 13. a 14. storočia k nemu pristavali loď s vežou.
– Z prvej stavebnej etapy sa zachovali okná ešte románskeho tvaru vo východnej a južnej stene presbytéria (dotvorené podľa starej fotodokumentácie a zachovaných častí počas poslednej obnovy) a hodnotná kamenná krstiteľnica s kupou už polygonálneho tvaru.
– Do dejín umenia na Slovensku sa stavba zapísala najmä murovanými baldachýnmi po stranách víťazného oblúka, v ktorých boli umiestnené bočné oltáre. Takéto architektonické prvky sú výskumom doložené napríklad v Šamoríne, Bratislave-Rači, kostole klarisiek v Trnave a v Žípe, ale iba v Moste pri Bratislave sa zachovali.
– Okno osvetľujúce priestor pod severným baldachýnom malo nezvyčajný kosoštvorcový tvar, používaný skôr v svetskej architektúre. V snahe zachytiť čo najviac svetla na tejto strane malo okno nezvyčajne široko roztvorené špalety.
– V interiéri sú odkryté časti stredovekých nástenných malieb z konca 13. storočia a z obdobia okolo roku 1340.
– Na severnej stene presbytéria sa nachádza ozdobné kamenné pastofórium s vimperkom z obdobia okolo roku 1400.

Text bol prevzatý zo stránky apsida.sk/c/7982/most-pri-bratislave s povolením autora.