Sviatosti

Sviatosti sú viditeľné znaky neviditeľnej Božej milosti. Sviatosti Nového zákona ustanovil Ježiš Kristus. Je ich sedem: krst, birmovanie, Eucharistia, pokánie, pomazanie chorých, posvätný stav a manželstvo. Tieto sviatosti sa týkajú všetkých etáp a všetkých dôležitých chvíľ života kresťana: dávajú životu viery kresťanov vznik a rast, uzdravenie a poslanie. V tomto je určitá podobnosť medzi etapami prirodzeného života a etapami duchovného života.
(Katechizmus Katolíckej cirkvi bod 1210)

Krst

– detí do 7 rokov:

Prihlasuje jeden z rodičov najlepšie cez mail, lebo obratom Vám pošlem krstný lístok dieťaťa, ktorý vyplníte a vhodíte mi do poštovej schránky. Potom si dohodneme dátum krstu. Krstný rodič dieťaťa by mal mať aj birmovku a prípadný sobáš v kostole (kánon 874 § 3 Kódexu kánonického práva), ak nemá, skúsime nájsť riešenie. V našej farnosti zvykneme krstiť malé deti v sobotu pred obedom.

– detí nad 7 rokov:

Zo strany dieťaťa je už potrebné isté poznanie katolíckej viery, preto je najlepšie to spojiť prípravu na krst s prípravou na prvé sv. prijímanie, ktoré sa začína v septembri.

– dospelých:

Sám dospelý musí prejaviť ochotu spoznať katolícku vieru a pripraviť sa na prijatie krstu. Príprava je u nás individuálna. Krsty dospelých majú byť vždy na veľkonočnú vigíliu (tj. na Bielu sobotu v noci).

Birmovanie:

V našej farnosti zvykne bývať birmovka každý tretí rok. Najbližšie začne 1,5 ročná príprava na prijatie tejto sviatosti na jar 2026. Prihlásiť sa budú môcť 12 ročný a starší po Veľkej noci 2026. Dospelý nad 25 rokov sa môže prihlásiť na individuálnu prípravu kedykoľvek a birmovka býva každý rok v katedrále sv. Martina.

Prvé sväté prijímanie:

Prihlasuje jeden z rodičov (alebo samo dieťa) počas septembra vždy po sv. omši v kostole, keď odovzdáte vyplnenú prihlášku. Obyčajne sa prihlasujú v treťom ročníku základnej školy alebo neskôr. Ak je nepokrstené, táto príprava bude preň zároveň aj prípravou na krst. V našej farnosti býva prvé sv. prijímanie v sobotu pred nedeľu Najsv. Trojice o 10,30 (8. nedeľa po Veľkej noci).

Spovedanie:

Pred každou sv. omšou (okrem Vianoc, Bielej soboty, Veľkej noci, prvého sv. prijímania, birmovky a hodov alebo ak nie je ohlásené inak) od 30. min. do 10. min. pred jej začiatkom. Veľký utorok a v utorok pred 22. decembrom od 17,00 spovedajú ďalší traja kňazi. Spovedanie chorých doma kedykoľvek na požiadanie.

Pomazanie chorých:

V prípade potreby na požiadanie aj u vás doma. V kostole 11. februára na Svetový deň chorých v rámci sv. omše.

Posvätenie kňazstva:

Príprava v seminári trvá 6 rokov spolu s vysokoškolským štúdiom. Žiadosť o vstup si môže podať praktizujúci katolík (iba muž) cez svojho farára. Posledná kňazská vysviacka bola ešte pred vysťahovaním nemeckého obyvateľstva. Modlime sa za kňazské i rehoľné povolania aj spomedzi vašich detí, aby raz aj v Moste mohla byť kňazská vysviacka.

Manželstvo:

Pred prijatím platného manželstva je v našej arcidiecéze povinné absolvovať 9 stupňový kurz prípravy na manželstvo kdekoľvek na Slovensku. Na tento kurz sa môžete prihlásiť iba na stránke: www.domanzelstva.sk. Ale treba sa aspoň 3 mesiace pred sobášom ohlásiť aj na fare. Z nariadenia otca arcibiskupa Zvolenského žiaden sviatostný sobáš (keď sú obaja pokrstení) nesmie byť mimo posvätný priestor kostola.